Kızıltaş Köyü

KIZILTAŞ KÖYÜ

 

COĞRAFİ KONUM
Kızıltaş Köyü, Giresun’a 75km ve Dereli ilçesine 43 km uzaklıkta ilin güneyinde yer almaktadır. Köy kuzeyde Bektaş ve Kulakkaya beldelerine; doğuda İkisu beldesine; güneyden Kümbet’e; batıda da Aksu Köyü’ne komşu olmakla beraber Giresun’da yer alan ve il genelinde önemli bir konuma sahip olan Aksu Çayı da bu köyden geçmektedir. Kızıltaş Köyü de bu çayın kenarına kurulmuştur.

YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ

Köyün geneli Giresun Dağları’nın uzantılarıyla çevrili olduğundan dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Köy çevresindeki önemli dağlar Karagöl (Kırklar) Tepesi, Düğürlük Tepesidir. Köyün yaylaları bu iki dağın arasında yer alan geniş platolarda veya verimli otlaklara sahip alanlarda kurulmakla beraber evlerin çoğunluğu taş duvar yapılıdır. Köy merkezi de bu dağlardan Düğürlük tepesi eteklerinde Aksu Çayı kenarında kurulmuştur. Yine bu dağlardan Karagöl Tepesi yükseklerinde Karagöl, Sağrak Gölü ve Çamlı Göl bulunmaktadır. Aksu Çayı’nın batı kolu da bu dağın eteğinden Aksu Köyü yaylalarından doğmaktadır.

MEŞELİ YOLLARINDAN KIZILTAŞ KÖYÜ

İKLİMİ

Köyde genel olarak Karadeniz İklimi görülür. Yağışlar ilkbahar da yoğunluk gösterir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Köy geneli ormanlarla kaplıdır. Yükselti arttıkça bu ormanlar sıklığını kaybetmekle beraber gür otların yer aldığı yaylalar ve daha yükseklerde kısa boylu otların egemen olduğu geniş çayırlar görülmektedir.

NÜFUSU
Köy genel olarak tarım alanlarının daralması ve işsizlik oranının artması nedeniyle özellikle Bursa- Gemlik ve İstanbul- Sultanbeyli dolaylarına önemli oranda göçler vermektedir. Köyün genç nüfusunun çoğunluğu da çevre köylerde veya il merkezinde amele, usta ya da kalfa olarak inşaat işlerinde çalışmaktadır. Köy göç vermesine rağmen nüfusu 1997’de 1201, 2000’de 1350dir.

MESKENLER

Köy evleri iki katlı olup birinci kat taş duvar yapılı ve hayvan barınağı olarak kullanılmakta ikinci kat ise ahşap yapılıdır. Evlerin pencereleri normalden biraz küçük olup evlerin damları çinko ile kaplıdır. Yer şekillerinin engebeli olması sebebiyle evlerin düzenli bir avlusu bulunmayıp evlerin çevresinde samanlık ve halk dilinde “tam” olarak ifade edilen alt katı koyun barınağı üst katı kışlık erzakların muhafaza edildiği büyüklükleri evlerin büyüklüğüne yakın yapılar bulunmaktadır. Son zamanlarda bu evlerin yerini daha modern diye ifade edilen betonarme ve çok katlı evler almaktadır.
Ayrıca bazı evlerin avlusunda fasulye, mısır kurutmak veya ekmek yapmak amacıyla inşa edilmiş fırınlar vardır. Bu fırınlara uzaktan bakıldığında ağzının karanlık gözükmesi sebebiyle “kara fırın” da denilmektedir.

SOSYAL YAPI

Köy insanının çoğu tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyün Sağrak gölü dolaylarından bulunan bir kaynaktan alınan içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Köyde sağlık ocağı, bakkal, kahvehane, cami, marangoz ve demirci

bulunmaktadır.

EĞİTİM DURUMU

Köy ilkokulu binasına ek olarak 1999 yılında bir ek bina inşa edilmiş ve taşımalı eğitime geçilmiştir. Taşımalı öğrencilerin ihtiyaçları doğrultursunda 2000 yılında da bir yemekhane inşa edilmiştir. Ayrıca okul çevresinde öğretmen evleri mevcuttur. Köyde okuryazarlık oranı yaklaşık olarak %70dir.

TARIM FAALİYETLERİ

Köyde tarımsal faaliyetler geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Dağlık bir bölge olması sebebiyle makineli tarım fazla gelişmemiş olsa da son yıllarda makine kullanımı artmıştır. Köyde genellikle buğday yetiştirilmekte bunların başakları köy değirmenlerinde öğütülerek un ihtiyaçlarında sap kısımları da hasat ed

ildikten sonra patozlar yardımıyla saman haline getirilmekte ve halk dilinde “merek” olarak nitelendirilen samanlıklarda muhafaza edilmektedir. Köyde gelir getirecek düzeyde meyve bahçesi bulunmamakla beraber halk kendi ihtiyaçları doğrultusunda meyve yetiştiriciliği yapmaktadır. Köylüler buğday ve meyve dışında genellikle mısır, fasulye ve halk dilinde “pancar” olarak nitelendirilen karalâhana yetiştirilmektedir. Halk karalâhanayı kendine özgü yöntemleriyle kurutup kışın da tüketebilmektedir. Köy yemeklerinin temelini de bu tarım ürünleri oluşturmaktadır. Bunlar: mısır ekmeği, pancar çorbası ve ısırgandan yapılan yemekler yöreye özgü yemeklerdir.

HAYVANCILIK

Köyde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Bu hayvanlar yazları yaylalardaki gür otlaklara çıkartılıp, kışın köylerde besle
nilmektedir. Hayvancılık çok önemli bir gelir kaynağı olmamakla beraber nadiren damızlık ve kurbanlık hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Bu yetiştirme işlemleri teknolojik tesislerde olmayıp normal barınaklardan biraz daha düzenli ve geniş olan alanlarda yapılmaktadır. Ayrıca koyunyününden yapılan dokumalarında köyde önemli bir yeri vardır.

ULAŞIM

Köyde ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Bu karayolu asfalttır. Köyden şehir merkezine minibüslerle tek seferde ulaşım sağlanmaktadır. Yaz aylarında mevcut olan toprak yollardan da ek olarak yaylalara da ulaşım sağlanılmaktadır.

KÜLTÜREL FAALİYETLER

Köyün merkez yaylası olan Kayabaşı Yaylası’nda haziran ayında Sağrak Gölü Yayla Şenliği düzenlenmektedir. Amacı yaylaları turizme ve dışarıya tanıtmak olan bu şenliklere yöresel sanatçılarla birlikte değişik şehirlerde mevcut olan ve Giresun köylerinin tanıtımına ve kalkınmasına yardımcı olan dernek üyeleri de katılmaktadır. Şenliklerde değişik yörelerden ve yurt dışından gelen konuklara yöresel yemekler ikram edilmektedir.

Hazırlayan: Muharrem Okumuş

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s